Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je danas u Sarajevu da Bosna i Hercegovina ima budućnost u Evropskoj uniji kao jedinstvena i nezavisna država.
Visoka evropska delegacija, koju čine Von der Leyen, premijer Hrvatske Andrej Plenković i premijer Nizozemske Mark Rutte jučer i danas su boravili u Bosni i Hercegovini.
Von der Leyen je istakla da je vidljiv određeni napredak i stvarna posvećenost BiH na putu ka članstvu u Uniji usvajanjem važnih zakona, ali da predstoji još posla na ispunjavanju uslova za članstvo, posebno kada je u pitanju demokratija i vladavina zakona, sprečavanje pranja novca, sukob interesa i usvajanje zakona o sudovima.
– Što više ispunjavate uslove za članstvo sve više pomažete da u izvještajima prikažem ostvareni napredak. BiH u mnogome sama odlučuje o napretku na putu koji je izabrala – rekla je Von der Leyen.
Von der Leyen je podsjetila da će Evropska komisija do marta objaviti novi izvještaj o napretku BiH na osnovu kojeg će evropski lideri diskutovati o narednim koracima.
Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto izrazila je optimizam i uvjerenje da će BiH u martu dobiti tačan početak otvaranja pregovora.
– Uvjerena sam da će to biti temeljem našeg rada i odgovornosti, uvjerena da put u EU nije lak, ali da ćemo dijalogom, opredjeljenjem, usmjerenošću, našom posvećenošću ka ostvarenju našeg najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja doći na ovakav način – kazala je Krišto.
Premijer Nizozemske Mark Rutte naglasio je da treba iskreno reći da je pred BiH još puno posla do ispunjenja svih uslova i da bh. političari moraju ostvariti napredak po pitanju 14 prioriteta prije otvaranja pregovora u članstvu.
Poručio je da će u procesu pristupanja EU zemlje kandidati uvijek morati ispunjavati sve uslove posebno kad je u pitanju vladavina prava.
– Podržavamo evropske ambicije BiH i u zajedničkom interesu nam je da postane članica EU kao jedinstvena i nezavisna država. Nizozemska, EK i druge evropske zemlje su vrlo zainteresovane da pomognu što dokazujemo i ovom posjetom – naveo je Rutte.
Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da je Hrvatska godinama najsnažniji, najčvršći, najveći zagovoratelj i prijatelj Bosne i Hercegovine kada je riječ o ubrzanju njenog članstva u Evropskoj uniji.
Plenković je naveo da današnja posjeta služi kao poticaj prije svega Vijeću ministara BiH, ali i Parlamentarnoj skupštini BiH da u sljedećim sedmicama donese određene zakone, da poduzme određene reformske napore kako bi dali argumente Evropskoj komisiji.
Predsjednica von der Leyen i premijer Rutte prije toga su se sastali s članovima Predsjedništva BiH, dok premijer Plenković nije prisustvovao sastanku.
Plenković je izjavio da njegov nedolazak na sastanak nije bio usmjeren prema iskazivanju bilo kakvog nepoštovanja prema instituciji i Predsjedništvu BiH.
– Ne zato što imamo nešto protiv člana Predsjedništva Željke Komšića ili Predsjedništva BiH, nego principijelno smatramo da je za kvalitetno funkcioniranje Bosne i Hercegovine, za ravnopravnost između sva tri konstitutivna naroda, važno da se ta ravnopravnost očituje i u izbornom procesu – kazao je Plenković.
Tokom sastanka, članovi Predsjedništva BiH informirali su sagovornike o napretku koji je Bosna i Hercegovina postigla i naporima koji su učinjeni kako bi se ispunili preduslovi za dalji napredak na evropskom putu.
U tom svjetlu, istakli su izuzetnu važnost narednog koraka na evropskom putu i izrazili očekivanje da će Evropska komisija dati pozitivno mišljenje i preporuku, na osnovu kojih će Evropsko vijeće donijeti odluku o početku pregovora o pristupanju BiH s Evropskom unijom.
Delegacija se sastala i sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom, a sa sastanka je poručeno da vlasti BiH imaju priliku da učvrste temelje za ključne reforme u pravcu jačanja vladavine prava i integriteta izbora i otvore historijski proces u kojem će BiH započeti zvanične pregovore ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.
Visoka strana delegacija danas je održala i sastanke s ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem te članovima Zajedničkog kolegija PSBiH i predstavnicima civilnog društva.
Posjeta je imala za cilj ohrabriti vlasti u Bosni i Hercegovini da iskoriste tu priliku i intenziviraju napore kako bi do marta 2024. godine ostvarili neophodan napredak po 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.
Također, posjeta je bila prilika i za diskusiju o mogućnostima koje nudi Plan rasta Evropske komisije za zapadni Balkan.